#GOLDHUNTER

Hakkımda

Hakkımda

Daha önce yaptın,
Yine yaparsın…

4 Ağustos 1995’te Ankara’da doğdu. 3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğudur. İlk ,orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. Küçük yaşlardan itibaren olimpiyat şampiyonu olmak isteyen İrem Yaman annesinin teşvikiyle 8 yaşında Taekwondo’ya başladı. Aynı dönemde babası Hasan Yaman’ın Taekwondo hakemliğini bırakıp İrem Yaman’ı çalıştırmaya başlamasıyla profesyonelliğe adım atmış oldu.

Çok istediğimiz bir şey gerçekleşmiyorsa, zamanı gelmediği için olmuyordur; pes etmeyip çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Benim kariyerimin özeti bu. Hayatta hiçbir başarının tesadüf olmadığını ve kendimizi geliştirmediğimiz sürece yok olup gitmeye mahkum olduğumuzu da spor kariyerim sayesinde öğrendim.

2013-2016 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. 2014 yılında ilk kez katıldığı Ümitler Avrupa şampiyonasında 1. Olarak kendi kariyerindeki ilk uluslararası dereceye ulaşmış oldu. 2015 yılında Rusya’nın Chelyabinsk kentinde yapılan Dünya Şampiyonasında Dünya Şampiyonu olmuştur.2018 yılında Çin’de düzenlenen Grand Slam da şampiyon olan ilk Türk kadın sporcudur. Kadınlarda üst üste 2 Avrupa ve Grand Prix Şampiyonu olan tek kadın sporcu ünvanına sahiptir. 2018 yılında Dünya Taekwondo Federasyonu tarafından Yılın Kadın Sporcusu seçilmiştir. Hala Selçuk Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitime devam etmektedir. Hedefi kariyerinde tek eksik bulunan Olimpiyat Madalyasını kazanmaktır. İrem Yaman 2019 da düzenlenen Dünya Taekwondo Şampiyonasında şampiyon olarak 2 kere üst üste Dünya Şampiyonu olan tek kadın sporcu olmuştur.

İrem Yaman 18 Aralık 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile sporculuk kariyerini tamamladıktan sonra 22 Haziran 2022 de İYİ partide siyasete adım attı.